Artan trend; Hindistan Cevizi...

Hindistan cevizi binlerce yıldır sıcak iklimlerde bir besin gibi kullanıyor. Hindistancevizi kahverengi dış kabuğunu açtığınızda, lezzetli, doyurucu bir besinle karşılaşırsınız.   Ağırlık dengesi, atletik performans artışı, beyin fonksiyonlarını iyileştirme, yaşlılarda hafıza kaybını azaltmada önemlidir. Ülkemizde ve dünyada hindistan cevizinin tüketimi da gitgide artmaya başlamıştır. Faydalarına daha ayrıntılı baktığımızda:

  1. Hindistan cevizi yağı vücutta depolanmadan enerji ye dönüşebilir : Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri vücut tarafından yağ depolanmak yerine enerjiyi üretmek için kullanılır. Beslenme de geleneksel kullandığımız yağları oluşturan yağ asitleri uzun zincirlidir. Bu yağ asitleri daha sonra lipoprotein olarak adlandırılan proteine bağlanır. Bu lipoproteinler kan dolaşımına gönderilir. Hindistan cevizi yağında bulunan orta zincirli yağ asitleri ise doğrudan karaciğere gönderilir ve enerjiye dönüştürülür. Bu enerji üreten yağlar kan şekerini yükseltmez, bu nedenle şeker hastaları için iyi bir seçenektir.
  2. Hindistan cevizi yağı metabolizma hızını artırabilir. Hindistan cevizi yağındaki orta zincirli yağ asitleri hücrelerin enerji üreten mitokondrileri tarafından kolaylıkla emilir ve enerjiye dönüşür.
  3. Hindistancevizi yağı pişirme ısısına dayanıklıdır : Hindistan cevizi yağı doymuş bir yağ olduğundan oksitlenme ve serbest radikal oluşum riski azdır . Yüksek sıcaklıklara maruz kalan yağlar oksitlenerek  kalp rahatsızlığından şeker hastalığına kadar birçok sağlık sorununa neden olabilir.
  4. Hindistan Cevizi yağı, doğal bir antibakteriyel, antiviral ve mantar önleyicidir. Bunu içerdiği yağ asitler ile sağlar: Laurik asit, kaprilik asit ve kaprik asit. Bu yağ asitleri, zararlı veya istenmeyen yan etkileri olmayan anti-mikrobik özellikler gösterir.
  5. Hindistancevizi yağı osteoporozda ortaya çıkan kemik kaybını önlemeye yardımcı olabilir: Serbest radikaller ve oksidatif stres, osteoporoz gelişiminde anahtar oyunculardır. Antioksidan zengin hindistancevizi, serbest radikallerin neden olduğu oksidatif hasarla savaşmaya yardımcı olabilir.
  6. Alzheimer hastalığı ve demans gibi belirli nörolojik hastalıkları olan kişiler hindistancevizi yağı tüketiminden fayda görebilirler. İçerdiği orta zincirli yağ asitlerinin oksidasyonu ile oluşan keton cisimcikleri bilişsel fonksiyonları olumlu etkileyebilir. Alzheimer hastalığının ve demansların ilerlemesi sırasında beynin glukoz kullanımında bozulmalar başlar. Orta zincirli yağ asitlerinin oksidasyonundan üretilen keton cisimcikleri, beyne gerekli ve anında bir yakıt kaynağı oluşturmaktadır.

Nasıl tüketeceğiz?

Kurutulmuş Hindistan Cevizi: Taze Hindistan cevizini lezzetli taşınabilir şekli kurutulan hindistancevizi rendeleridir. En çok bildiğimiz ve kullandığımız şeklidir. Çok güzel enerji topları yapılabilir.

Hindistan Cevizi Unu: Daha ince öğütülür ve un niyetine glütensiz lezzetler oluşturmakta kullanılabiir.

Hindistan Cevizi Cipsi: Önceden ısıtılmış 170-180ºC fırında 12-18 dk renkleninceye dek pişirin. Arada sırada karıştırırsanız eşit renk alırlar. Bu işlemi, yapışmaz bir tavada da gerçekleştirebilirsiniz. İyi bir atıştırmalık olur.

Hindistan Cevizi Yağı: ‘’ Kurşun Geçirmez Kahve ‘’ efsanesine sizde karışabilirsiniz. Sporcuların ve yağ yakımını artırmak isyenlerin yeni trendidir. Bir fincan filtre kahveye 2 tatlı kaşığı hindistan cevizi yağı ekleyip blenderdan geçirin. Hem tok tutar. Kremalı kahve içmiş kadar olursunuz.

Hindistan Cevizi Sütü: 1 su bardağı doğranmış taze hindistancevizini 3 su bardağı su ile blenderdan karıştırın. İsterseniz süzebilirsiniz. Süzmeden içerisine çeşitli meyveler katıp smothieler hazırlayabilirsiniz.

Hindistan Cevizi şekeri: Bu şekeri hindistan cevizinden değil hindistan cevizi palmiyesi ağacının özünden çıkarılmıştır. Neredeyse karamel bir tada sahip olan kahverengi şekere tat ve renk bakımından benzer. Glisemik indeksin 35’dir.( Agave 42, bal 55 ve şeker kamışı 68’dir)

Resimler

Benzer İçerikler

Sarımsak, anlatmakla bitmez...
Dünyanın en sağlıklı besinlerinden sarımsak muhteşem bir besindir. Yüzyıllardır insanoğlunun beslenm...
Vişne, kulağınıza küpe...
Vişne kompostoları ve suları ile geleneksel mutfağımızın değerli antioksidanlarından birisidir. ...
Filizlendirme ile gücüne güç kat...
Filizlendirme kurubaklagiller, tahılların, uyuyan bir tohumdan canlı bir bitkiye dönüşmesidir. Bu şe...
Çok Zayıfsınız ve Kilo Almak İstiyorsunuz
Kilo verme konusunda çok fazla yazılmış makale vardır. Çünkü; fazla kilo sorunu günümüzde sıklıkla g...
Sağlıklı bir zayıflama ve diyet programı nasıl olmalı?
Fazla kiloluysanız, hangi diyetin en etkili olduğu belirlensin diye klinik deneylerin sonuçlarını be...
Hastalıklara Bütüncül Yaklaşım; Psikonöroimmünoloji-PNI
Psikonöroimmünoloji-PNI, beslenme, immünoloji , endokrinoloji, nöroloji, psikoloji, evrimsel biyolo...
GAPS Diyeti
GAPS diyeti, Bağırsak ve Psikoloji Sendromu diyetidir.