Beden Doygunluk Termostatınızı Kullanın

Ya Bedensel Doygunluk Termostatınız Bozulduysa ?

termometre_derece_civaliİnsanlar çoğunlukla alışkanlıktan yer ve eski alışkanlıklarda inatçıdır. Mesela sinemaya gittiğinizde patlamış mısır alır ve hepsini yer bitirirsiniz. Reklamlar abur cubur yemeniz için aklınızı çeler. Sizde biraz daha atıştırırsınız. Bu durumda önümüzdeki yiyecekler tükenene kadar öğüten otomatik bir makineye dönüşürsünüz. Yiyecekler biter ve ne yediğinizi bilmezsiniz. Buna ‘farkında olmadan yeme’ denir. Yemek yemenin  en az keyif verenidir. Farkında olmadan yediğiniz için ne yediğinize dikkat etmediğinizden dolayı tükettiğiniz onca şeyi hatırlamanız mümkün değildir. Aslında bu durum bedensel  doygunluk termostatın bozulduğunun bir göstergesidir. Tabiki bu yeme alışkanlığı uzun vadede kilo alımına sebep olmaktadır.

Bazı zamanlarda bir bayram yemeğinde bir iftar sofrasında tıka basa karnı doyurmak bir aile geleneğidir ya da ev sahibini kırmamak ve sırf kaba görünmemek için tabağı bitirmek zorunda kalırsınız. Aslında bunlarda bir alışkanlıktır.

Bu durum bedensel doygunluk termostatının bozulmasının bir göstergesidir. Bu termostatı düzeltmenin yolu yeni yararlı alışkanlıkları edinmekten geçer.

 Gerçekten Aç mısınız?

Yemekten önce açlık derecenizi yemekten sonra da doygunluk ya da tokluk derecenizi ölçün. Açlık derecenizi 0-10 arasında puanlama sistemi ile ölçün.

  1. Fiziksel yönden bitkin
  2. Kurt gibi aç
  3. Oldukça aç
  4. Hafif aç
  5. Ne aç ne tok
  6. Yeterince tatmin olmuş
  7. Tok
  8. Tıka basa yemiş
  9. Patlayacak kadar yemiş
  10. Mide bulantısı

Gerçekten aç olup olmadığınızdan emin değilseniz gözlerinizi kapayarak elinizi midenizin üzerine koyun ve kendinizle konuşmalarınıza, duygularınıza ve diğer tetikleyicilere değil vücudunuza odaklanın. Sağlıklı  ve dengeli bir ana ya da ara öğünü yedikten sonra ne kadar süre geçtiğini anımsamaya çalışın. Son iki saat içinde bir şeyler yediyseniz fiziksel bakımdan aç olmanız mümkün değildir. Son yediğinizin üzerinden dört saat geçmişse sahiden aç olabilirsiniz.

Açlık durumu saptadıktan sonra  yerken doygunluğu 5-6 puan düzeyine getirmek olsun. Bu arada bilinçli yiyerek yiyeceklerin tadına varın. Midenizden beyninize, midenizle ilgili sinyallerin gitmesi 20 dakika alır. Termostatınızı yemekten önce 3-4 puan yemekten sonra 5-6 puan olacak şekilde ayarlayın. Bilinçli sağlıklı seçenekler oluşturduğunuzda bedensel doygunluk termostatınızı ayarladığınızda kiloluysanız kilo vermeniz ve kilonuzu muhafaza etmeniz kolaylaşır.

Benzer İçerikler

Sarımsak, anlatmakla bitmez...
Dünyanın en sağlıklı besinlerinden sarımsak muhteşem bir besindir. Yüzyıllardır insanoğlunun beslenm...
Vişne, kulağınıza küpe...
Vişne kompostoları ve suları ile geleneksel mutfağımızın değerli antioksidanlarından birisidir. ...
Filizlendirme ile gücüne güç kat...
Filizlendirme kurubaklagiller, tahılların, uyuyan bir tohumdan canlı bir bitkiye dönüşmesidir. Bu şe...
Çok Zayıfsınız ve Kilo Almak İstiyorsunuz
Kilo verme konusunda çok fazla yazılmış makale vardır. Çünkü; fazla kilo sorunu günümüzde sıklıkla g...
Sağlıklı bir zayıflama ve diyet programı nasıl olmalı?
Fazla kiloluysanız, hangi diyetin en etkili olduğu belirlensin diye klinik deneylerin sonuçlarını be...
Hastalıklara Bütüncül Yaklaşım; Psikonöroimmünoloji-PNI
Psikonöroimmünoloji-PNI, beslenme, immünoloji , endokrinoloji, nöroloji, psikoloji, evrimsel biyolo...
GAPS Diyeti
GAPS diyeti, Bağırsak ve Psikoloji Sendromu diyetidir.
Artan trend; Hindistan Cevizi...
Hindistan cevizi binlerce yıldır sıcak iklimlerde bir besin gibi kullanıyor. Hindistancevizi kahver...