Diyetisyeninizi Nasıl Seçersiniz?

Diyetisyenlerin pek çok hastalığın önlenmesinde, gelişiminin yavaşlatılmasında ve tedavi etkinliğinin arttırılmasında önemli rolü vardır. Diyetisyene gitmek için kilolu ve hasta olmak gerekmez. Aslında sağlıklı beslenme ve iyi yaşamla ilgili bilinç seviyesinin artmasıyla diyetisyenden destek alma oranı artmıştır.

Bir diyetisyene gitmeye karar verdiyseniz mutlaka hangi okuldan mezun olduğunu, tecrübesini, uzmanlık alanını sorgulayın. Çünkü şu anda bir çok kişi ‘’Beslenme ve Diyetetik ‘’ alanında uzman olmasa  ‘’ diyetisyen’ ’ ünvanını kullanmaktadır.  Lütfen sağlığınızı doğru kişilere emanet edin.

Diyetisyene gitmeden önce nedenlerinizi ve önceliklerinizi ortaya koyun. Hatta bunları yazıya dökün. Bu yazdıklarınız ne kadar motive olduğunuzu gösterir.  Şans doğru zaman, doğru yer demektir. Dolayısıyla buradaki şansınızı da öncelikleriniz ve nedenlerinizle kendiniz yaratın. Mesela doğum sonrası kilolarınızı vermek istiyorsanız gitmek istediğiniz diyetisyenin tecrübelerine, aldığı eğitimlere bakın bunları öğrenebileceğiniz bir yer yoksa öncesinde gidip bir ön görüşme yapın. Çok fazla kilonuz varsa ya da kronik bir hastalığınız varsa bir hekim kontrolünden sonra diyetisyeninize gidin. Gitmek istediğiniz diyetisyen devlet hastanelerinde, özel hastanelerde ya da özel olarak kendi muayenehanesinde olabilir.  Bir diyetisyenden diğer diyetisyene atlayarak, bir o diyeti bir diyeti deneyerek zaman harcamayın. Diyetisyene gittiğinizde ise beklentiniz kısa vadeli değil uzun vadeli olsun. Birkaç hafta ya da birkaç ay değil bir ömür boyu sürdürebileceğiniz bir beslenme tarzı öneren diyetisyen yaklaşımını tercih edin. Bilin ki bir şey olamayacak kadar kulağa hoş geliyorsa büyük olasılıkla işe yaramayacaktır.

En iyi diyetisyen diyeti kişiselleştiren diyetisyendir. Sizin iş ve ev yaşantınıza,  sağlık ve hastalık durumunuza, alışkanlıklarınıza, yemek kültürünüze yakın sağlıklı ve dengeli dağılımlar sağlayarak programlar oluşturulmalıdır. Tabi ki düzenli aralıklarla diyetisyeninizle sağlıklı beslenmeye yönelik görüşmeler yaparak geri bildirimler, pekiştirmeler yapmak motivasyon açısından önemlidir. Diyetisyeninizle haftalık, aylık görüşmeler ayarlayabilmektedir. Tedavide devamlılık çok önemlidir. Dolayısıyla görüşmelerinizde  diyetisyen ücretlerinin de bütçenize göre ekonomisi yapılması önemlidir.

Sonuç olarak diyetisyeninizi seçerken eğitimini, tecrübesini, gerçekçi olmasını ön planda tutup mucizeler beklememelisiniz.

Benzer İçerikler

Sarımsak, anlatmakla bitmez...
Dünyanın en sağlıklı besinlerinden sarımsak muhteşem bir besindir. Yüzyıllardır insanoğlunun beslenm...
Vişne, kulağınıza küpe...
Vişne kompostoları ve suları ile geleneksel mutfağımızın değerli antioksidanlarından birisidir. ...
Filizlendirme ile gücüne güç kat...
Filizlendirme kurubaklagiller, tahılların, uyuyan bir tohumdan canlı bir bitkiye dönüşmesidir. Bu şe...
Çok Zayıfsınız ve Kilo Almak İstiyorsunuz
Kilo verme konusunda çok fazla yazılmış makale vardır. Çünkü; fazla kilo sorunu günümüzde sıklıkla g...
Sağlıklı bir zayıflama ve diyet programı nasıl olmalı?
Fazla kiloluysanız, hangi diyetin en etkili olduğu belirlensin diye klinik deneylerin sonuçlarını be...
Hastalıklara Bütüncül Yaklaşım; Psikonöroimmünoloji-PNI
Psikonöroimmünoloji-PNI, beslenme, immünoloji , endokrinoloji, nöroloji, psikoloji, evrimsel biyolo...
GAPS Diyeti
GAPS diyeti, Bağırsak ve Psikoloji Sendromu diyetidir.
Artan trend; Hindistan Cevizi...
Hindistan cevizi binlerce yıldır sıcak iklimlerde bir besin gibi kullanıyor. Hindistancevizi kahver...