Hastalıklara Bütüncül Yaklaşım; Psikonöroimmünoloji-PNI

Psikonöroimmünoloji-PNI,  beslenme, immünoloji , endokrinoloji, nöroloji, psikoloji, evrimsel biyoloji, epigenetik, egzersiz bilimi  ve bu sistemlerin  birbiriyle etkileşimini bulmaya yardımcı olan  bütüncül bir yaklaşımdır. 1980'lerin başında Amerikalı Ader tarafından geliştirilmiştir. Ader yaptığı araştırmalarda stres ve anksiyete gibi durumların ve çevresel faktörlerin bağışıklık sistemini etkilediğini göstermiştir. Sonrasında bağışıklık sistemi ile diğer zihinsel ve ruhsal süreçler arasındaki etkileşimleri keşfeden yüzlerce araştırma gerçekleştirilmiştir.  Bu dönem Hollandalı öncüleri Bram van Dam ve Leo Pruimboom'dur. 

Klinik PNI bir çeşit kişiye özel araştırma metodudur. Klinik PNI terapisti tarafından uygulanan yöntem, uzun yıllardır süren araştırmaların sonucu oluşmuştur. Bu yöntemin etkinliği 3.000'den fazla uygulayıcı terapist ve doktor tarafından onaylanmıştır.

Eğer kişide bir hastalık oluştuysa, altında daha önceden yaşanmış ve iyileşmemiş travma olma ihtimali çok yüksektir. PNI ile bu travma, neden iyileşmediği ve iyileşmeyen bu travmanın sebep olduğu fizyolojik durumlar tespit edilir.

PNI hastalığa bir film gibi bakar. Hastalık filmin  son sahnesidir.  Hastalığın sebeplerine, ilerleyişini inceler.  Semptomatik değil  esas nedene yönelik tedaviye odaklanır. 

PNI'nin kullanılabileceği durumlar: Kilo kontrolü, insülin direnci, diabet, polikistik over sendromu, otizm, gastrit,  ülseratif kolit, chrohn  hastalığı, irritabl barsak sendromu, fibromiyaji, migren, kronik yorgunluk sendromu, astım, alerji, ankilozan spondilit, romatoit artirit, sistemik lupus eritematus, multible sklerozis, dermatit, sedef, ürtiker.

Resimler

Benzer İçerikler

Sarımsak, anlatmakla bitmez...
Dünyanın en sağlıklı besinlerinden sarımsak muhteşem bir besindir. Yüzyıllardır insanoğlunun beslenm...
Vişne, kulağınıza küpe...
Vişne kompostoları ve suları ile geleneksel mutfağımızın değerli antioksidanlarından birisidir. ...
Filizlendirme ile gücüne güç kat...
Filizlendirme kurubaklagiller, tahılların, uyuyan bir tohumdan canlı bir bitkiye dönüşmesidir. Bu şe...
Çok Zayıfsınız ve Kilo Almak İstiyorsunuz
Kilo verme konusunda çok fazla yazılmış makale vardır. Çünkü; fazla kilo sorunu günümüzde sıklıkla g...
Sağlıklı bir zayıflama ve diyet programı nasıl olmalı?
Fazla kiloluysanız, hangi diyetin en etkili olduğu belirlensin diye klinik deneylerin sonuçlarını be...
GAPS Diyeti
GAPS diyeti, Bağırsak ve Psikoloji Sendromu diyetidir.
Artan trend; Hindistan Cevizi...
Hindistan cevizi binlerce yıldır sıcak iklimlerde bir besin gibi kullanıyor. Hindistancevizi kahver...