Ramazanda Ayında Beslenme

Ramazanda Nasıl Beslenmeliyiz ?

            Ramazan ayında yeterli miktarda sıvı tüketilmemesi, az miktarda besin alınması ya da tam tersi aşırı beslenme sağlığı olumsuz etkileyebilir. Bu olumsuzlukları yaşamamak için oruç tutacak bireyler yeterli ve dengeli beslenme önerilerine uyarak Ramazan ayını sağlıklı bir şekilde geçirebilirler. Besin alımın azalmasıyla birlikte vücudun metabolizma hızı yavaşlar ve istemsiz kilo artışı olabilir.

Vücudumuzun %70’i sudur ve Ramazan ayında su içmek çok önemlidir. Bu yıl Ramazan ayı yaz dönemi içinde yaşanacağı için oruç tutarken sıvı ihtiyacının sağlanması çok önelidir. Sıvı ihtiyacını karşılamak için başta su olmak üzere ayran, az şekerli ya da şekersiz komposto ya da hoşaflar, taze sıkılmış meyve suları sık sık tüketilmelidir.

Oruç Fizyolojisi

Oruç esnasında vücutta meydana gelen değişiklikler orucun tutulma süresiyle ilgilidir. Vücut, açlık durumuna son yenilen öğünü sindirdikten sekiz saat kadar sonra girer. Normal şartlarda vücut glukozu temel enerji kaynağı olarak karaciğer ve kaslarda depolar. Oruç esnasında ilk olarak buralarda depolanan kaynakları tüketmeye başlar. Orucun günün içerisinde ilerleyen zamanlarında ise yani glikoz tükenmeye başladığında, vücut sonraki enerji kaynağı olan yağa yönelir. Bunun yanında karaciğer az da olsa glikoz üretimine devam eder. Uzamış açlıkta ise vücut eninde sonunda enerji kaynağı olarak proteine yönelecektir. Oruç sırasında besin sıvı alımının bir denge içerisinde alınması çok önemlidir.

            Oruçta Görülebilecek Sağlık Sorunları

            Mide Yanması

Mide, tüketilen besinleri sindirmek ve bakterileri öldürmek için var olan asitli bir ortamdır. Normalde mide ve yemek borusu vücudun kendi salgıladığı sıvılar sayesinde bu asitten korunurlar. Ancak mide çok fazla asit üretirse veya yemek borusunun korunmasında bir aksama meydana gelirse mide yanmasını hissedersiniz. Oruç esnasında mide daha az asit üretir. Ancak oruca başlamadan önce tüketilen besinin türü - miktarı veya tüketilen besinin kokusu kişinin beynini uyararak beynin mideye daha fazla asit üretmesi emri vermesine sebep olabilir. Bu nedenle asit miktarında fazla yükselme olursa, oruç esnasında mide yanması bir problem haline gelebilir. Ayrıca yağlı ve bol yağda kızartılmış ve aşırı baharatlı yiyeceklerden kaçınmaları önerilir. Bunun yanında vücuda giren kafein miktarını azaltmak da faydalı olur.

Baş Ağrısı

Baş ağrısı oldukça yaygın ve bir çok sebebi bulunabilen bir rahatsızlıktır. Oruç esnasında oluşan baş ağrısının genel sebepleri ise açlık ve susuzluk, yetersiz dinlenme veya kafein/nikotin gibi bağımlılık yapıcı maddelerin eksikliği olabilir. Ortalama ve dengeli bir diyet, özellikle sahurda eksiksiz ve güzel yenmiş bir öğün baş ağrısı e kısmen azaltabilir. Dışarı çıkarken şapka takmak, doğrudan güneş ışığına maruz kalmamak, güneş gözlüğü kullanmak. Normal yaşantısında migren gibi rahatsızlıkları bulunanlar ise oruca başlamadan önce yaşam tarzları ve/veya medikal yardım ile bunu kontrol altına almalıdırlar.

Susuzluk

Susuzluk, oruç esnasında görülen genel bir olaydır. Önlem, her zaman için tedaviden daha iyidir. Ancak eğer oruçtan önce yeterince sıvı tüketmediyseniz susuzluk riskiniz artacaktır. Yaşı daha ileri olan ve diüretik ilaçları kullanan insanlarda risk fazladır. Susuzluğun düzeyine bağlı olarak kendini iyi hissetmeme, kas krampları, uyuşukluk, baş dönmesi, oryantasyon bozukluğu, çöküş ve hatta bayılma gibi durumlar meydana gelebilir. Eğer baş dönmesi/sersemleme esnasında ayağa kalkabiliyorsanız acilen düzenli bir şekilde sıvı tüketmelisiniz.

Kabızlık

Oruç tutan bir insan için kabızlık büyük problem olabilir. Oruç dışındayken bol su tüketmek, sağlıklı yemek, bol meyve sebze tüketmek ve bu sayede lif tüketimini arttırmak, mümkün olduğunca bağırsak aktivitesinde bulunmak kabızlığın çözümünde faydalı olacaktır. Akşam yemeği sonrası probiotik yoğurt ya da kefir kabızlık probleminin giderilmesinde yardımcı olabilir.

Resimler

Benzer İçerikler

Sarımsak, anlatmakla bitmez...
Dünyanın en sağlıklı besinlerinden sarımsak muhteşem bir besindir. Yüzyıllardır insanoğlunun beslenm...
Vişne, kulağınıza küpe...
Vişne kompostoları ve suları ile geleneksel mutfağımızın değerli antioksidanlarından birisidir. ...
Filizlendirme ile gücüne güç kat...
Filizlendirme kurubaklagiller, tahılların, uyuyan bir tohumdan canlı bir bitkiye dönüşmesidir. Bu şe...
Çok Zayıfsınız ve Kilo Almak İstiyorsunuz
Kilo verme konusunda çok fazla yazılmış makale vardır. Çünkü; fazla kilo sorunu günümüzde sıklıkla g...
Sağlıklı bir zayıflama ve diyet programı nasıl olmalı?
Fazla kiloluysanız, hangi diyetin en etkili olduğu belirlensin diye klinik deneylerin sonuçlarını be...
Hastalıklara Bütüncül Yaklaşım; Psikonöroimmünoloji-PNI
Psikonöroimmünoloji-PNI, beslenme, immünoloji , endokrinoloji, nöroloji, psikoloji, evrimsel biyolo...
GAPS Diyeti
GAPS diyeti, Bağırsak ve Psikoloji Sendromu diyetidir.
Artan trend; Hindistan Cevizi...
Hindistan cevizi binlerce yıldır sıcak iklimlerde bir besin gibi kullanıyor. Hindistancevizi kahver...