Sağlıklı bir zayıflama ve diyet programı nasıl olmalı?

Öncelikle aklınızda bulundurmanız gereken şey mucize bir diyetin olmadığı ve bir diyetin herkes için aynı sonucu doğurmayacağıdır. Bazı diyet kitaplarından, internet sitelerinden aldığınız ‘’mucize diyet, bir haftada beş kilo verdiren diyet, lahana diyeti, patates diyeti, yoğurt diyeti, sebze diyeti, meyve diyeti vb. diyetlerin bilimsel bir dayanağı yoktur. Aslında bu diyetler aynı amaca hizmet eder. Daha az kalori almanızı sağlar. Uzun vadede uygulamalarda bir çok sağlık sorununa neden olabilir.

Çoğu popüler diyetin işin başında, başarılı olmasının nedeni yiyecek tercihlerinin çok sınırlı olması, çok sayıda ürünün kısıtlanması, esneklikten yoksunluk, size çok az karar tanıması ve aynı yiyeceklerin tekrarı aynı zamanda sonunda başarısız olmalarının da nedenidir. Popüler diyetleri gözden geçirirken, bunları geliştiren insanların tıp, beslenme ya da egzersiz gibi konularda ya az ya da hiç eğitim görmemiş olduklarını aklınızdan çıkarmayın; dahası, onlardantavsiyelerinin güvenli ya da etkili olduğunu kanıtlamasını isteyen kimsede olmamıştır.

Size yararlı olacak zayıflama programını nasıl bulursunuz? Yalnız kısa vadede değil, uzun vadeli yaşam tarzı değişikliği konusunda da kişiliğinize ve ihtiyaçlarınıza cevap veren programı denemelisiniz.

Bir zayıflama diyetini, programını değerlendirirken; Hızlı, kolay zayıflama ve pek çok sağlık problemini bir çırpıda halletme vaadinde bulunan diyetlere kuşkuyla yaklaşın. Unutmayın, bir şey olamayacak kadar kulağa hoş geliyorsa büyük olasılıkla işe yaramayacaktır.

Geleneksel tıp dünyasını eleştiren, ardından bilimsel araştırmalar yerine tanıklıklara veya kişilerin anlatımlarına başvurarak beslenme ve sağlık öğütlerini desteklemeye kalkan diyetlere karşı dikkatli olun.

Pahalı besin ilaveleri ya da çeşitli ürünler öğütleyen diyetlere (hele bunları diyet programınızı verenler satıyorsa) iki kez dikkat edin. Sağlıklı bir diyet planı pahalı besin eklerini hiç gerektirmeyecek ölçüde yeterli besin dengesi içermelidir. Zayıflama sektörü büyük bir sektör haline gelmiştir; sizi kilo vermekte destekleyen kişinin sağlığına yardımcı olmak mı yoksa para kazanmak mı olduğunu anlamak zaman zaman zor olabilmektedir.

Öncelikle obezite, diyabet ve kalp hastalıklarına katkıda bulunan yaşam tarzımıza özgü davranışları saptayıp değiştirmemiz gerekiyor. Birinden ötekine sıçrayıp durarak bazen şu, bazen de bu diyet ve egzersiz programına başvurmak yerine, sağlığımıza yararlı olacak yeni davranış biçimleri edinmeli ve bunları günlük yaşamımıza sistemli biçimde yerleştirmeliyiz. Birkaç hafta ya da birkaç ay değil, yılar boyunca sürdürebileceğiniz bir beslenme tarzı öneren bir zayıflama planı aramalısınız.

Diyetinizde küçük değişiklikler yapmak bile sağlınızda önemli farklılıklar yaratabilir. Kilo kontrolünde sağlınız, görünüşünüzden öncelikli olsun.

Sağlığınız için en iyi kiloya ulaşmaya çabalayın. Kilo verme çabalarınızı kişiselleştirin. Bütçenize, aile durumunuza, ihtiyaçlarınıza uygun hale getirmeye çalışın. Tabiki gerçekçi hedefler koyarak uzun vadeli düşünün ve aceleci olmayın. Kendinizle konuşurken de gerçekçi olun. Uyguladığınız diyet programında ‘’ her zaman, hiçbir zaman ‘’ ve ‘’olmalı’’ gibi sözcükleri kullanmaktan kaçının.

Dikkate alacağınız sağlıklı diyetlere özgü birkaç ortak unsuru şöyle sıralayabiliriz: Biz diyetisyenlerin güzel bir sloganı vardır:’’ Diyeti diyetisyen yazar’’.
Beslenmeyle ilgili tavsiyeler beslenme konusundaki diyetisyenlerden gelmelidir. Bu tavsiyeler kişisel görüşlere ya da tanıklıklara değil, bilimsel kanıtlara dayanmalıdır.

Öncelikle bir kilo verme çabasına girmek istiyorsanız dahiliye ve endokrin bölümünde bir hekim muayenesi sonrası diyetisyene başvurmanız en doğru yoldur.

Sağlıklı diyet programları protein, karbonhidrat ve yağın bir dengesini içermelidir.

Diyet karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir besin çeşitliliği içermelidir. Bazı zamanlar diyetisyeniniz direkt yeme planınızı oluşturan diyet program verebilir. Gün gün öğün öğün diyet listenizi oluşturabilir. Çok fazla zihinsel bir çaba harcamadan programınızı uygulayabilirsiniz. Bazı zamanlarda size diyet programınızı hazırlayıp, değişimleri belirterek daha esnek bir diyet programı verebilir.

İkisi de belirli dönemlerde kullanılabilir.

İdeal bir diyet “yasak gıdalar” diye bir dışlama ya da yiyecekler arasında “iyi” ve “kötü” diye bir sınıflandırma yapmamalıdır. Yiyecek değil, porsiyon kontrolünü esas almalıdır. Yediğiniz yiyeceklerin miktarı ve türü konusunda tatmin olacağınız şekilde, çok sevdiğiniz yiyeceklere de yer vermelidir.

Diyet yaşam tarzınıza uymalıdır, ancak bu durumda onu uzun süre hem evde hem de evden uzakta uygulayabilirsiniz. İradenize fazla yüklenen kısıtlamalar bir diyeti iyi yapmaz.

Sağlıklı bir zayıflama programı düzenli fiziksel aktiviteyi kilo vermenin birinci anahtarı yapmanızı ve sağlığınızı düzeltmek için hiç bırakmamanızı gerektirir.

Benzer İçerikler

Sarımsak, anlatmakla bitmez...
Dünyanın en sağlıklı besinlerinden sarımsak muhteşem bir besindir. Yüzyıllardır insanoğlunun beslenm...
Vişne, kulağınıza küpe...
Vişne kompostoları ve suları ile geleneksel mutfağımızın değerli antioksidanlarından birisidir. ...
Filizlendirme ile gücüne güç kat...
Filizlendirme kurubaklagiller, tahılların, uyuyan bir tohumdan canlı bir bitkiye dönüşmesidir. Bu şe...
Çok Zayıfsınız ve Kilo Almak İstiyorsunuz
Kilo verme konusunda çok fazla yazılmış makale vardır. Çünkü; fazla kilo sorunu günümüzde sıklıkla g...
Hastalıklara Bütüncül Yaklaşım; Psikonöroimmünoloji-PNI
Psikonöroimmünoloji-PNI, beslenme, immünoloji , endokrinoloji, nöroloji, psikoloji, evrimsel biyolo...
GAPS Diyeti
GAPS diyeti, Bağırsak ve Psikoloji Sendromu diyetidir.
Artan trend; Hindistan Cevizi...
Hindistan cevizi binlerce yıldır sıcak iklimlerde bir besin gibi kullanıyor. Hindistancevizi kahver...